EPS

Expanded Polistren Sert Köpük (EPS Genleşmiş Sert Köpük) petrolden elde edilen, köpük halinde, termostatik, kapalı gözenekli, tipik olarak beyaz renkli bir ısı yalıtım malzemesidir. Polistren taneciklerin şişirilmesi ve birbiri ile kaynaşması ile elde edilen EPS ürünlerde, taneciklerin şişirilmesi ve köpük elde edilmesi için kulanılan gaz Pentan'dır. Pentan taneciklerin içinde çok sayıda küçük gözeneklerin oluşmasını sağladıktan sonra, üretim sırasında ve üretimi takiben çok kısa sürede hava ile yer değiştirir. Böylece EPS levhalarının bünyesinde bulunan çok sayıdaki (1 m³ EPS'de 3-6 milyar) küçücük kapalı gözenekli hücreler içerisine durgun hava hapsolur. Malzemenin %98'i hareketsiz ve durgun havadır. Hareketsiz ve kuru hava bilinen en ekonomik, çevre dostu ve mükemmel ısı yalıtım malzemesidir.

EPS, ısı yalıtım malzemesidir. EPS ısı yalıtım levhalarının ekonomik ve üstün ısı yalıtım özellikleri bu şekilde sağlanır. Dünyada mevcut en iyi ısı yalıtım sağlayan bir kaç malzemeden biri olan EPS, aynı performansı ülkemizde kullanılan diğer ısı yalıtım malzemesinden daha ekonomik olarak sağlayan tek malzemedir.

EPS, sonsuz ömürlü bir malzemedir. Buna karşın EPS'nin kullanıldığı yerde zamanla yok olduğu iddia edilmektedir. EPS'nin doğru yerde doğru kalınlık ve yoğunlukta yapı fiziği ve inşaat kurallarına göre uygulandığı taktirde malzemenin yok olması diye birşey bahis konusu olamaz.

Buna karşılık sıcak bir ülkede basınç altında örneğin teras çatıda), şap ve karo tabakasının altında bilgi eksikliğinden veya ucuz fiyat cazibesiyle düşük yoğunlukta (10 kg/m³) EPS yumuşayıp ve üzerindeki tabakaların çökmesine neden olabilir. Bu gibi yerlerde yüksek yoğunlukta 20-30 kg/m³'lük bir malzemenin 31 yıl önceki özelliklerinin değişmediği görülmüştür.

HABERLER & DUYURULAR
KAMPANYALARIMIZ
1 2 3
Telif Hakkı © 2009 Ermet Söve. Bütün Hakları Saklıdır.