PREKAST

Ermet Dekoratif Yapı Sistemleri, 2001 yılında kurulmuş, Expanded Polistren Sert Köpük malzeme ile yalıtım ve dekoratif yapı malzemeleri ile cephenize değer katmaya devam etmektedir.


Hızla büyüyen ve kurumsallaşan firmamız, yaşamın değerini bilerek dünyaya değer katan vizyonu ile ülkemize ve halkına hizmet üretmeyi amaç edinmiştir.


Dürüst insana değer veren yenilikçi, öncü, çevreci, güçlü, kurumsal ve güvenilir bir kuruluş olmayı başarmıştır.
Birlikte geçirdiğimiz süreç içinde Ermet Dekoratif Yapı Sistemleri, Avrupa Birliği Ülkelerinden sonra Orta Asya Ülkelerine de yaptığı ihracatlar ile hizmet yelpazesini genişletmiştir.


Tasarım ve Arge Çalışmaları ile ürün ağını genişleten firmamız ; PREKAST (GFRC) üretimine başlamıştır.


PREKAST (GFRC)
GFRC (Glassfiber reinforced concrete )


GFRC Prekast  (Glassfiber reinforced concrete ) alkali dayanımlı cam elyaf takviyeli  beton;  çimento,  oda sıcaklığında filtre edilmiş su ile yıkanmış-kurutulmuş silis kum, alkali dayanımlı cam elyafı, özel kimyasal katkılar ve sukarışımından oluşan beton türüdür.
Prekast beton,  kalıplara  10-12mm kalınlığında püskürtülerek istenen formda elde edilmektedir.


Elyaf donatısı betonun çekme mukavemetinin artırılması amaçlı bir takviye niteliği taşır. Dolayısıyla donatının yani elyafların alkali ortamda eriyip yok olmaması gerekir. Bunun için alkali asitlere karşı dayanım ve dayanım ömrü önemlidir. Özellikle GFRC’ de kullanılan cam elyaf liflerinin Zirkonyumlu olması esasına dayalıdır.


Prekast kabuk elemanların, binaya bağlantısında kullanılan ve Prekast  içinde ( Arkasında) yer alan St. 37 kalitesinde karkastır. Montaj öncesinde veya sonrasında Prekast Kabuğa gelen fiziksel yüklere karşı mukavemet esaslı projelendirilecek olan metal karkasın yüzeyi korozyana karşı kaplamalı olmaktadır. Kabuğun arka yüzeyindeki karkas antipas ile boyanmaktadır. Kesme ve çakma işlemleri tamamlanan karkaslar Prekast Kabuğa yerleştirilmeden önce kaynak ile yanan veya çizilen yerler antipas boya ile rütuşlanmaktadır.
Prekast beton,  yüzey düzgünlüğü, yüzey sertliği, su emme katsayısı, elastisite modülü, mukavemet değerleri ve ek yeri muntazamlığı  esas alınarak, pozlarda belirtilen ölçü ve tiplerde üretilmektedir.


Prekast, boyasız kendi tabi renginde üretilmektedir.
GFRC Prekast Betonun Fiziksel Özellikleri :

Basma Mukavemeti

50-80Mpa

Gerilme

8 –11 Mpa

Dönme

20-30 Mpa

Çarpma

10-25 kg/m2

Elastisite

7-11 Mpa

Isı İletkenliği

0,5- 1 N/mk

Su Buhar Difüzyonu

0-200

Su Emme

3-8  %

Yoğunluk

2-2,2 kg/dm3

Su / Çimento

0,30- 0,35

 

 

GFRC Prekast Betonun Bazı Fiziksel üstünlükleri

 

Hafiflik: GFRC Prekast betonların kalınlığı 10 - 12 mm olmalarından dolayı hafiftirler. 1m2 GFRC beton 30 kg ağırlığındadır. Bu da ulaşım ve montaj kolaylığı sağlar.

Alan Kaplama :
 GFRC prekast paneller (3 x 6 )m ebatlarında üretilerek yaklaşık 18 m2 alanı tek parça ürünle kaplama imkanı sağlar. Üretimde ölçüler projeye göre hazırlanır. Ayrıca bina dış yüzeyine montaj yapıldığından iç mekan kullanım alanlarını daraltmaz.

Yangına  Dayanım :
GFRC  prekast  ürünler yanıcı bir madde içermediklerinden dolayı yanmazlar. Ayrıca yüksek sıcaklıklarda bile yapısal deformasyona uğramazlar. A1 normundadır.

Donma ve  Deformasyon :  
Su emme kapasitesi düşük olduğundan dolayı soğuk iklimlerde bile fiziksel deformasyona uğramamaktadır. Asitlere, UV ye karşı yüksek dayanım sağlar.

 

FOMBETON TEKNİK ÖZELLİKLER

Prekast fombeton, Prekast  ile Fombeton'un üstün mekanik ve termal karakteristiklerinden yararlanılarak elde edilen bir beton türüdür. Prekast fombeton panel, kompozit yapıda, hafif bir cephe panelidir.


Dış  Prekast kabuk malzeme fiber takviyeli 10-15 mm kalınlığında istenilen form, renk ve dokuda üretilen bir betondur. Prekast kabuk, üretim aşamasında çelik taşıyıcı sistem ile desteklenerek istenilen boyutlarda panel haline getirilir. Bu kabuk panel, içinde 350-400 kg/m3 yoğunlukta köpük beton doldurularak aşağıda teknik özellikleri verilen Prekast fombeton panel elde edilmektedir.

Kalınlık
İstenilen isi, ses ve su yalıtımı 15-18 cm arası bir panel kalınlığı ile sağlanabilmektedir.

Hafiflik
15-18 cm arası kalınlıklarda, 110-120 kg/m2 arasında birim aralığı..
Bina cephelerinde klasik sisteme nazaran %50 ile %80 arası  daha hafif yük.

Boyut / Hafiflik
Panel boyutları tamamen projeye bağlı olarak oluşturulmakta ve 4-5 mt ölçülere kadar paneller üretilmektedir. Panel boyutlarında temel kısıtlayıcı  etken nakliye ile ilgilidir. 10–15 m2 gibi büyük alanlı paneller üretmek mümkündür.

Isı Yalıtımı
15-18 cm kalınlığında K=0.7 K.cal/m2 °C civarında sağlanabilen mükemmel yalıtım, minimum ağırlıkta maksimum enerji tasarrufu sağlamaktadır. Isı yalıtımı ihtiyaca göre kalınlığı değiştirerek istenen değerlerde sağlanabilmektedir.

Su yalıtımı
Çok düşük toleranslarla oluşturulabilen sabit genişlikteki derzlerde minimum maliyetle derz oluşumu sağlamaktadır. Çift contalı derz sistemi, isteğe bağlı olarak ekstra güvenlik sunar.

Ses yalıtımı
500 Hz'de 35 dB ses yalıtımı sağlamaktadır.
 


FOMBETON Teknik Özellikleri ( Isı Yalıtımı Dolgusu )

Yoğunluk

Basınç Dayanımı

Çekme Dayanımı

Isı iletkenlik katsayısı (?)

15 cm kalınlık için

Isı geçirgenlik katsayısı

 350
Kg/m3

10 
Kg/m2

1.83
Kg/m2

0.077
Kcal/mhc

 0.46
Kcal/m2hc

 400
Kg/m3

10 
Kg/m2

1.83
Kg/m2

0.085
Kcal/mhc

 0.51
Kcal/m2hc

Alan kazanımı
Prekast  paneller,  yapı kat betonlarına dıştan bağlandığı  için, konvansiyonel kaplamalarda tabliyelere bindirilen malzeme kalınlıkları kadar alan özgürlüğü sunmaktadır.

Dış etkilere karşı dayanıklılık
Her türlü yüzey dokusunun zaman içinde bozulma göstermemesi, atmosferin kimyasal etkilerine karşı maksimum direnç, rüzgar yüklerinden en düşük etkileşim sağlamaktır.

Form Kolaylığı
Prekast kabuk malzeme, kalıplanarak üretildiği için panellerde pencere boşlukları, denizlikler, parapetler, fugalar gibi her tür form kolayca oluşturulabilir.

Prekast Dış Kabuk Özellikleri


  Özellik

Simge

Birim

Deger Araligi

  Basınç Mukavemeti

ƒc

N/mm?

40-60

  Çekme Mukavemeti

ƒct

N/mm?

5-10

  Orantılılık Sınırı

LOP

N/mm?

6-18

  Kırılma Modülü

MOR

N/mm?

15-25

  Genleşme Sınırı

eu

%00

0.5-4

  Darbe Mukavemeti

-

Nmm/mm?

10-25

  Elastike Modülü

E

kN/mm?

10-20

  Yoğunluk

?

 kg/dm?

1.9-2.2

  Isı Genleşme Katsayısı

aT

I°C

(1.0-1.5)x10-5

  Isı İletgenlik

?

W/mK

0.8-1.2

  Yangına Dayanıklılık (DIN4102)

-

-

A1

  Rötre Değeri

ec s

mm/m

1.0-2.0

  Şişme Değeri

K

mm/m

0.5-1.0

  Su Absorbisyonu

-

%

3.15

  Su Buharı Difüzyonu

µ

-

50.200

 

HABERLER & DUYURULAR
KAMPANYALARIMIZ
1 2 3
Telif Hakkı © 2009 Ermet Söve. Bütün Hakları Saklıdır.